Grubosz

Grubosz: Jak pielęgnować i przesadzać

Symbol dobrobytu i powodzenia.

Grubosz jest symbolem dobrobytu finansowego, powodzenia. Ale nie tylko z tego powodu wszyscy miłośnicy kwiatów w pomieszczeniach próbują je zdobyć. Jest ona bowiem stosunkowo bezpretensjonalna, a swoim oryginalnym wyglądem ozdobi każdą kolekcję.

Przedstawiciel rodziny o tej samej nazwie pochodzi z afrykańskich sawann, jest szeroko rozpowszechniony na półkuli południowej, występuje nawet w lasach tropikalnych krajów azjatyckich, a także w Arabii i na Madagaskarze. Drzewo otrzymało swoją nazwę od łacińskiego „krassus” – „mięsisty”, „gruby”, a nazwano je drzewem pieniędzy ze względu na kształt liści, przypominających monety. Należy do rodzaju sukulentów, ponieważ ma zdolność magazynowania wilgoci i nie wymaga częstego podlewania.

Jednak nie wszystkie rodzaje gruboszów mają podobne kształty liści, a do rodziny gruboszowatych należy ponad 300 gatunków. Niektóre wyglądają jak przysadziste kaktusy, inne — na drzewach. Większość z nich zakwita najczęściej białymi, ale czasem czerwonymi, żółtymi, niezwykle rzadko nawet niebieskimi kwiatami.

Wysokość dorosłego drzewa jest równie zróżnicowana: najmniejsze gatunki dorastają do 3 cm, a największe w naturze osiągają 5 metrów. Pewien bardzo pracowity Anglik zdołał wyhodować w domu drzewko pieniędzy powyżej swojego wzrostu!

Nawiasem mówiąc, osiągnięcie angielskiej kwiaciarni odnosi się do gatunku – drzewa jadeitowego, jajowatego lub owalnego. W swoim rodzaju jest najbardziej popularny w uprawie kwiatów w pomieszczeniach! Oprócz znanej nam nazwy znane jest również jako drzewo przyjaźni, powodzenia, jadeit, drzewo monet.

fpm_start(“true”)
Nawiasem mówiąc, jadeit to zielony minerał, z którym porównywany jest odcień liści grubosza! Mają owalny kształt, tworzą rozety, a pień z czasem sztywnieje u podstawy. Na wysokości drzewo domowe może dorastać do 1,5 metra, w rzadkich przypadkach nawet wyżej.

Grubosz portulaka różni się od poprzedniej jedynie mniejszymi rozmiarami i nieco jaśniejszymi liśćmi. Często jest mylony z podobną rośliną — portulaka afrykańska. Grubosz jajowaty ma jasne liście, czasem z czerwoną obwódką, wygląda jak Kalanchoe Chelsea.

Grubosz bardziej przypomina kaktusa. Jest to soczysty krzew, który rośnie na kamienistych glebach i ma bardzo małe liście.

Gruba kobieta o krótkich liściach wyróżnia się bardzo oryginalnym wyglądem, nazywana jest również „naszyjnikiem gruboszem”. Jego liście są bardziej jak dziwaczne zielone jagody, które są usiane wysokimi, wyprostowanymi pędami.

Czerwonawe cętki to naturalna cecha kwiatu. Nadszedł czas, aby nazwać koralowca hybrydowego grubej kobiety, ponieważ jego szare liście w kształcie naprawdę przypominają podwodną roślinę. Gatunek ten rośnie na szerokość, tworząc piękne rozety.

Grubosz capitella, czyli gruba kobieta o małej głowie – nie mniej oryginalny wygląd. Jego rozety liściowe wyrastają ku górze i mają inny kolor – od czerwonawego do fioletowego.

Dość rzadkie odmiany Grubosza półksiężycowego (folkata) i Grubosz czworościenny (czterokąt). Są to wspinacze przyzwyczajeni do uprawy wysoko w górach, około 600 metrów nad poziomem morza, głównie w Afryce Południowej.

Przydatna w sensie karmicznym gruba kobieta w domu może być niebezpieczna dla zwierząt. Sok z jej liści zawiera duże dawki trucizny – arsenu! Nawiasem mówiąc, istnieje przekonanie: aby twoje drzewo pieniędzy dawało „żniwa”, musisz włożyć monetę pod garnek (na przykład 10 rubli).

Instrukcja konserwacji
Uprawa drzewka pieniędzy jest całkiem prosta. Często nawet u zapominalskich hodowców kwiatów może zamienić się w prawdziwego giganta w pomieszczeniach. Witryna flowery-blog.ru zaleca przestrzeganie następujących zasad.

Temperatura i oświetlenie
Grubosz uwielbia ciepło i rozproszone światło, dopuszczalny zakres temperatur do uprawy drzewka pieniędzy to od 15 stopni do 30. Latem śmiało wynoś drzewko na balkon! Chroń jednak jego grube liście przed bezpośrednimi gorącymi promieniami. Pomimo zewnętrznej niewrażliwości, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego mogą doznać poważnych oparzeń.

Kwiat żywo reaguje na słońce, jego gałązki rozciągają się w stronę światła, dlatego doniczkę z drzewkiem należy co jakiś czas obracać, aby równomiernie się rozwijała ze wszystkich stron. Jeśli grubosz kwitnie, to zwykle zimą, więc nawet zimą trzeba zapewnić roślinie światło słoneczne. Jak stworzyć podświetlenie dla kwiatów.

Podlewanie i nawilżanie
Najtrudniejszą częścią opieki nad gruboszem jest zapewnienie odpowiedniej wody. Nadmierna pielęgnacja w tym przypadku może łatwo zniszczyć roślinę! W sezonie letnim, kiedy Grubosz wypuszcza koronę lub kwitnie, podlewać trzeba raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, w zależności od tego, czy na dworze jest chłodno, czy gorąco. Ważne zasady dotyczące podlewania kwiatów w pomieszczeniach.

Zimą drzewo pieniędzy jest podlewane znacznie rzadziej – raz na 10-14 dni, pozwalając glinianemu drzewu prawie całkowicie wyschnąć. Brak wilgoci jest łatwo uzupełnić, ale dużo trudniej jest wyeliminować nadmiar! W pierwszym przypadku liście marszczą się, stają się cieńsze i żółkną, w drugim ciemnieją i więdną.

Ponieważ zimą z powodu braku światła kwiat prawie nie rośnie, nie potrzebuje dużo wody. Kwiat nie jest wybredny pod względem wilgotności, nie trzeba go spryskiwać. Ale konieczne jest okresowe wycieranie liści z kurzu! Co to jest Foliar — porady i przepisy.

Nawozy i suplementy
Aby wesprzeć drzewko pieniędzy w okresie wzrostu, zaczynają ostrożnie karmić od kwietnia raz w miesiącu, a następnie raz na 3 tygodnie. Do tych celów odpowiednie są zarówno złożone nawozy mineralne dla sukulentów, jak i organiczny opatrunek wierzchni. Jak wybrać nawozy mineralne. Pamiętaj jednak, Grubosz nie potrzebuje częstego karmienia! Częstotliwość – raz na 2 tygodnie, nawet latem. Jak stosować nawozy organiczne.

Przesadzanie
Grubosz w domu jest łatwo rozmnażany przez sadzonki, a nawet liście. Aby wyhodować nowe drzewo, musisz najpierw wysuszyć łodygę w powietrzu.Najlepiej natychmiast ukorzenić go w ziemi – mieszaninie piasku i torfu.

Liście Grubosza są ukorzenione w ten sam sposób! Na początek arkusz jest suszony, a następnie dodawany kroplami do mieszanki torfu i piasku, nie pogłębiając go zbytnio. Woda kropla po kropli, gdy podłoże wysycha, aby zapobiec gniciu liści. Takie manipulacje najlepiej wykonywać wiosną, wykorzystując to, co zostało po cięciu kształtującym.

W domu drzewko pieniędzy może długo rosnąć w tej samej doniczce, jeśli jest dobrze dobrane. Ponieważ korzenie grubej kobiety rozwijają się szeroko, podobnie jak korona, do uprawy lepiej nadają się sadzarki – doniczki niskie i szerokie. Ponadto szerokość korony powinna wizualnie odpowiadać średnicy doniczki! Nie umieszczaj młodych drzewek w dużych naczyniach, gdzie łatwo gniją. Jak wybrać odpowiednią doniczkę.

Wszystkie rodzaje gruboszów preferują lekkie, oddychające, przepuszczalne podłoże, glebę podobną do zamiokulki i aloesu. Powinien zawierać ziemię ogrodową, torf (lub humus), piasek w proporcji 2:1:1. Zamiast torfu odpowiednia jest gotowa gleba dla kaktusów, a piasek można zastąpić wermikulitem. Pamiętaj o dobrym drenażu! Wybór podłoża — rady i zalecenia.

Modelujące cięcie!
Grubosz jest jednym z nielicznych sukulentów, które wymagają przycinania. Konieczne jest uformowanie korony już na młodym drzewie, w przeciwnym razie będzie rosło, jak chce, najczęściej na próżno! W formach drzewiastych (owalne, portulaki, czworościenne) zaleca się wykonanie strzyżenia modelującego.

Ale lepiej nie dotykać małych drzewek, ale pozwolić im rosnąć przez kilka lat! Aby roślina nie rozciągała się na wysokość, możesz uszczypnąć wierzchołkowy pączek. Na zdjęciu jest zaznaczony na niebiesko. Ta procedura obudzi uśpione pąki boczne.

Duże okazy z wieloma pędami bocznymi wymagają przycinania motywacyjnego, jeśli jest to uzasadnione. Aby to zrobić, na wiosnę ostrym nożem lub sekatorem obetnij długie, gołe, nierówne i niepotrzebne gałęzie. Cięcie powinno znajdować się nad liśćmi, zwykle nowe pędy zaczynają pojawiać się z zatok. Na zdjęciu punkt cięcia jest zaznaczony czerwonym paskiem. Nie zapomnij posypać cięcia pokruszonym węglem aktywnym, a powstałe sadzonki można łatwo ukorzenić!

Narastające problemy?
gruba dziewczyna — drzewo pieniędzy jest odpowiednie dla początkujących hodowców kwiatów. Jeśli zapomnisz podlać, to nic, wręcz przeciwnie, nadmiar wody i nawozu pogarsza kondycję rośliny. Jakie trudności mogą się pojawić?

Jeśli liście z drzewa opadną…
Opadanie liści może być spowodowane brakiem światła, zwykle zjawisko to obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Nawet zimą roślina potrzebuje światła słonecznego, które można zapewnić, ustawiając ją bliżej okna! Możesz zrekompensować brak sztucznego oświetlenia. Należy pamiętać, że okresowe opadanie liści jest wzorem dla drzewiastych gruboszów, ale zwykle dotyczy to starych części.

Jeśli tłuste liście są miękkie…
Zmiana turgoru jest wynikiem błędów w nawadnianiu! Często wysokie temperatury w pomieszczeniach w zimie dezorientują hodowców kwiatów. W końcu im wyższa temperatura, tym obfitsze podlewanie, więc gruba dziewczyna nadal pije dużo wody. Podczas gdy podlewanie zależy nie tylko od temperatury, ale także od słońca! Jej brak spowalnia wzrost rośliny, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na wodę.

Zdrowa roślina ma jasne, soczyste, gęste liście i gęstą łodygę. Jeśli regularnie go podlewasz, a liście tracą jędrność, stają się cieńsze i bledną, oznacza to nadmiar wilgoci. Korzenie w tym przypadku przestają go konsumować. Często, aby poprawić sytuację, wystarczy dostosować reżim nawadniania – patrz wyżej!

Nadmierne podlewanie małych drzewek może powodować postępujące zamieranie – zmiękczenie głównej łodygi. Można go zrehabilitować, usuwając wszystkie zgniłe części, posypując kawałki pokruszonym węglem aktywnym i ponownie ukorzeniając w mieszaninie piasku i torfu.

Na brak wilgoci wskazuje również utrata turgoru liści. Jeśli zbyt długo nie podlewałeś grubosza, nie wysuszyłeś glinianej kuli, przyczyna jest oczywista. W takim przypadku umiarkowanie podlewaj roślinę osiadłą wodą i obserwuj jej stan! Uzupełnianie regularnego podlewania przez opryskiwanie liści nie jest zbyteczne.

Ponadto nowo przesadzone grubosze mogą długo straszyć właściciela miękkimi liśćmi. W końcu bardzo boleśnie znoszą procedurę przeszczepu i długo wracają do zdrowia! Potraktuj kwiat „Epin”, staraj się utrzymać stałą pielęgnację.

Jeśli na liściach grubej kobiety są plamy
Brązowe pomarszczone plamy – dowód oparzenia słonecznego. Jeśli doniczka z drzewkiem stała na słonecznym parapecie, to taka sytuacja jest raczej schematyczna! Plamienie to także sygnał, że pewne warunki (temperatura, podlewanie, oświetlenie) nie są dla Grubosza komfortowe. Dzieje się tak, jeśli w ostatnim czasie nastąpiła zmiana warunków pozbawienia wolności. Ponadto mogą pojawić się plamy z powodu nadmiaru minerałów w glebie!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Pachypodium — Palma Madagaskaru
Next
Epiphyllum – Jak dbać i rozmnażać