Pelargonia – odmiany, uprawa, pielęgnacja

Według Feng Shui, kwiat o korzystnej energii.

Geranium i pelargonia to dwie różne rośliny należące do tej samej rodziny. Rodzina geranium — są to trawy i krzewy, mieszkańcy południowych szerokości geograficznych, strefy tropikalnej i krajów afrykańskich. W Polsce rośnie około 50 odmian tej bogatej rodziny. Jednym z nich jest geranium. Jest to roślina ogrodowa, odporna na zimno, która może zimować na otwartym terenie. Pelargonium to rodzaj ciepłolubnych bylin i roślin kwitnących, które nie nadają się do życia w zimnym klimacie, ale są uprawiane jako kwiaty domowe.

Te piękności żyją głównie w Afryce Południowej, ale występują również w Australii i Nowej Zelandii, mogą mieć formy krzewiaste, ampeli i karłowate. Pelargonia nie została od razu zidentyfikowana jako odrębny rodzaj, zanim została przypisana pelargonom. Nic więc dziwnego, że często nazywamy go „geranium pokojowym”. Wiele osób zna przydomek „nos żurawia”, który otrzymał kwiat za podobieństwo wyblakłych pudeł z długim ptasim dziobem. Ponadto z języka greckiego „pelargos” tłumaczy się jako „żuraw”.

W średniowiecznej Anglii domowy kwiat pelargonii stał się symbolem epoki wiktoriańskiej. W XIX wieku pelargonia pokojowa z egzotyki afrykańskiej stała się stałym bywalcem europejskich domów. I do dziś na wystawach możemy zobaczyć najrzadsze odmiany ze szkółek Szwecji, Anglii, Belgii, Niemiec.

Uwaga!
Należy pamiętać, że w przypadku wszystkich pelargonii, z wyjątkiem pachnących, liście mają szczególny zapach, który nie wszystkim się spodoba.

Strefowe pelargonie są tak nazywane ze względu na zróżnicowany strefowy kolor liści, podobny do pokrzywy domowej. Zwykle występuje w kilku odcieniach: od jasnego u nasady po ciemny na brzegach. Kolorystyka waha się od zwykłego zielonego i żółtego do różowego i fioletowego. Odcienie kwiatów tego eleganckiego gatunku są również zróżnicowane – szkarłatne, białe, różowe, malinowe, fioletowe, nakrapiane, obramowane, cętkowane, mogą być postrzępione, podwójne, złożone.

Zazwyczaj są to rośliny krzewiaste, dorastają do wysokości od 12cm (karłowate) do 120cm (duże). Kwitnienie trwa przez cały sezon od wiosny do jesieni.

Pelargonie bluszczowe to druga grupa, nazwana ze względu na podobieństwo do bluszczu. Liście tych gatunków są gęstsze, co zbliża je do sukulentów.Są to ampułkowate i kędzierzawe, kwitnące odmiany. Istnieją odmiany frotte i półpełne o bardzo ciekawym i różnorodnym kolorze.

Pelargonia bluszczolistna kwitnie od wiosny do późnej jesieni, a długość pędów obsypanych kwiatami może dochodzić do 1 m.

Ciekawostka!
Według starożytnych wierzeń czerwona pelargonia sprzyja szczęściu w romansach, a biała zwiększa płodność. A według Feng Shui ten kwiat ma korzystną energię.

Pachnące pelargonie można podzielić na osobną grupę. Niektóre z nich kwitną skromnie niepozornie, inne mają pstrokate liście. Ale wszystkie są obdarzone aromatami, które można wyczuć, ledwo dotykając liści. Nuty róży, oregano, cytryny, konwalii, imbiru, eukaliptusa, piołunu, mięty, jabłka, truskawki, cedru, gałki muszkatołowej i wielu innych owoców i ziół.

Pelargonium rosea jest źródłem słynnego olejku geranium, który uważany jest za godny analog olejku różanego. W domu pachnący kwiat pelargonii może być używany jako naturalny aromat.

Istnieją inne, mniej liczne grupy, które pojawiły się stosunkowo niedawno. Królewskie pelargonie to odmiany o dużych kwiatach. Anioły pelargonii wyróżniają się niezwykłymi kwiatami przypominającymi „bratki”. Istnieją również unikalne gatunki uzyskiwane przez krzyżowanie.

Współczesne badania potwierdzają, że pelargonia pokojowa pochłania trujące substancje i dezynfekuje otaczające ją powietrze. Sąsiedztwo z nim jest przydatne dla innych kwiatów w pomieszczeniach, ponieważ pelargonia odstrasza szkodniki owadzie: mszyce, mączliki, a nawet ćmy.

Jak dbać o pelargonie aby pięknie kwitły?
Pelargonium nie jest najbardziej kapryśną rośliną kwitnącą, ale nadal wymaga pewnych warunków. Niezależnie od tego, czy masz gatunek kwitnący, czy pachnący, warunki przetrzymywania będą w przybliżeniu takie same. Witryna flowery-blog.ru powie Ci więcej na ten temat.

Temperatura i oświetlenie
Pelargonia domowa jest rośliną światłolubną. Obecność stabilnego oświetlenia jest szczególnie ważna w przypadku odmian kwitnących w sezonie wiosenno-letnim. Okna wychodzące na południe nadają się do uprawy gatunków strefowych i bluszczu, nie boją się nawet bezpośredniego światła słonecznego. Po stronie północnej kwitnienie może być bardzo rzadkie lub całkowicie nieobecne. Pachnące pelargonie nie są tak kapryśne dla światła, z braku słonecznego miejsca mogą rosnąć w półcieniu, ale z powodu silnego braku światła gałęzie mogą się rozciągać, a liście są cienkie.

Kwiat pelargonii może latem przebywać na balkonie, jest odporny na zmiany temperatur, a także letnie upały. Zakres temperatur, w którym geranium istnieje bez strat, wynosi od 5 do 35 stopni. Reżim zimowy zależy od temperatury – jeśli możliwe jest zapewnienie pelargonom chłodnego zimowania, dodatkowe oświetlenie nie jest wymagane, przy temperaturach powyżej 16 stopni konieczne jest podkreślenie rośliny, aby prawidłowo się rozwijała. Sztuczne oświetlenie zimą.

Podlewanie i nawilżanie
Pelargonia pokojowa najbardziej boi się przelewania. Latem, podczas kwitnienia, gleba szybko wysycha, aw chłodnych warunkach może pozostawać mokra przez długi czas. W przypadku podmoknięcia roślina może stracić korzenie i umrzeć! W temperaturach poniżej 10 stopni podlewanie zmniejsza się do 1 raz w miesiącu, jeśli roślina zimuje w warunkach -18-20 stopni, można ją zasilać wodą po całkowitym wyschnięciu gleby. Nawet latem, podczas aktywnego kwitnienia, lepiej podlewać rzadziej, ale obficie. 8 zasad podlewania kwiatów.

Nawozy i suplementy
Nawóz dodaje się od wiosny, kiedy obserwuje się aktywny wzrost i tworzenie pąków.Częstotliwość górnego opatrunku wynosi co 2 tygodnie. Wczesną wiosną, gdy tworzą się nowe liście i rozwija się system korzeniowy, potrzebny jest składnik azotowy, potrzebny jest również gatunkom pachnącym, cenionym za ozdobne ulistnienie. W okresie kwitnienia pelargonie strefowe i bluszczowe wymagają nawozów fosforowo-potasowych, można stosować uniwersalne mieszanki mineralne z przewagą tych pierwiastków .

Pelargonia, czyli pelargonia pokojowa dobrze reaguje na organiczne dodatki (dziewanna, sapropel, biohumus, kompost, popiół), które należy stosować na przemian z mineralnymi. Zastosowanie substancji organicznych.

Jak i kiedy przesadzać pelargonie?
Kwiat pelargonii uwielbia żyzne i żyzne gleby, dlatego jasne podłoża torfowe w czystej postaci nie będą dla niego odpowiednie. Jako podstawę możesz wziąć zakupioną mieszankę czarnej gleby lub ciemnego torfu, dodać do niej ziemię ogrodową, próchnicę z liści. Pamiętaj, aby rozcieńczyć mieszaninę piaskiem, poprawi to strukturę gleby, ponieważ nie powinna być ciężka i „zatkana”. Zamiast piasku odpowiednia jest wermikulit, perlit, drobno ekspandowana glina. Ziemia kwiatowa: zrób w domu.

Kształt doniczki nie ma znaczenia, ale wielkość doniczki ma. W doniczce, która jest zbyt duża, trudno będzie nawigować z podlewaniem, jej średnica powinna być tylko o 2-3 cm większa niż rozmiar systemu korzeniowego. Formy Ampel dobrze wyglądają w wiszących doniczkach, a formy krzewiaste dobrze prezentują się w szerokich skrzynkach. Jak wybrać doniczkę.

Czy pelargonie należy przycinać?
Domową pelargonię przycina się w ciepłą wiosnę (marzec-kwiecień), aby utworzyć piękny zwarty krzew, aby skrócić pędy rozciągnięte przez zimę. Na gałęzi należy pozostawić co najmniej trzy pąki, a małe pędy można stymulować przez szczypanie. Przycinanie należy przeprowadzać ostrym sekatorem lub nożem, a nacięcia należy przykrywać węglem drzewnym.

Z sadzonek można wyhodować nową roślinę. Łatwo zakorzeniają się bezpośrednio w ziemi – lekkiej mieszance torfu i piasku. Kiedy sadzonka zapuści korzenie i stanie się mocniejsza, sadzi się ją w bardziej pożywnym podłożu. Rozmnaża się kwitnąca pelargonia, w tym nasiona. Najlepszy czas na sadzenie nasion to marzec-kwiecień. Przy stabilnym rozwoju pelargonie kwitną w tym samym roku. Glebę do sadzenia nasion zaleca się wstępnie potraktować Fitosporyną-M, aby zapobiec powszechnej chorobie sadzonek – czarnej nodze.

Nasiona sadzi się w odległości 4-5 cm od siebie, lekko posypuje ziemią, umieszcza na jasnym parapecie pod folią. Pierwsze pędy w temperaturze 18-22 stopni pojawiają się po półtora tygodnia, a tempo wzrostu zależy od odmiany. Konieczne jest utrzymywanie gleby lekko wilgotnej, a zbioru należy dokonać po pojawieniu się drugiej pary prawdziwych liści.

Pelargonia nie jest trudnym kwiatem w pielęgnacji, jednak w domu nierzadko napotyka się na problemy.

Jeśli pelargonia żółknie
Oto jak kwiat może reagować na zmieniające się warunki, na zmieniające się pory roku. Częstą przyczyną więdnięcia starych liści jest brak światła w zimie. Jeśli pomieszczenie jest ciepłe, liście nadal rosną, ale roślina poświęca stare. Aby zimowanie przebiegło bez strat w warunkach słabego oświetlenia, konieczne jest obniżenie temperatury do 16 stopni. Jeśli nie jest to możliwe, ważne jest zorganizowanie regularnego sztucznego oświetlenia.

Liście mogą aktywnie żółknąć, gdy gleba jest sucha i podmokła, takie testy są generalnie szkodliwe dla pelargonii, dlatego stabilność nawadniania jest bardzo ważna.

Jeśli pelargonia nie zakwitnie
Gatunki królewskie, odmianowe są bardziej wybredne w pielęgnacji. Na nasłonecznionych oknach chętnie kwitną pelargonie strefowe i bluszczolistne. Chłodne zimowanie i wiosenne przycinanie pomaga stymulować kwitnienie. Po przycięciu konieczne jest umieszczenie doniczki w najjaśniejszym miejscu i rozpoczęcie karmienia – najpierw dla liści ozdobnych, a wraz z pojawieniem się pąków – dla roślin kwitnących (szczegóły powyżej).

Nawet uformowane pąki mogą się nie otworzyć i spaść, jeśli kwiat jest zimny lub nastąpiły zmiany w pielęgnacji.Nie zaleca się przesuwania doniczki z rośliną w momencie pojawienia się pąków, w tym czasie szczególnie ważna jest obserwacja stabilności podlewania i górnego opatrunku. Bez światła młode rośliny mogą nie mieć wystarczającej siły do ​​kwitnienia, ale wraz z nadejściem słonecznych dni sytuacja powinna wrócić do normy.

Jeśli na liściach pelargonii pojawiają się plamy
Brązowe plamy pojawiają się w wyniku podlewania, nadmiarem pierwiastków śladowych w glebie (zasolenie podłoża). Jeśli plamy (także deformacje) są masywne, można podejrzewać obecność choroby – grzybiczej, bakteryjnej lub fizjologicznej. Choroby roślin: zdjęcia i znaki. Pojedyncze plamy mogą wystąpić z powodu hipotermii lub oparzenia słonecznego. Ważne jest, aby sprawdzić liście pod kątem obecności szkodników, czego wynik ma również odzwierciedlenie w wyglądzie rośliny. Diagnoza szkodników na podstawie zdjęcia.

Jeśli pelargonia się rozciąga
Zwykle po zimowaniu hodowcy kwiatów mogą obserwować wydłużone pędy z długimi międzywęźlami i małymi górnymi liśćmi. Wiosenne przycinanie może poprawić sytuację. Lepiej to zrobić wraz z nadejściem stabilnej słonecznej pogody, aby nowe liście były mocne i grube. Jeśli tniesz zbyt wcześnie, będziesz musiał codziennie oświetlać roślinę sztucznymi lampami.

Pelargonia domowa, inaczej geranium pokojowy — jedna z najpiękniejszych mieszkanek parapetu. Teraz już wiesz, jak o nią dbać.

Total
0
Shares
Next
Pachypodium — Palma Madagaskaru