Orchidea Phalaenopsis

Storczyk Falenopsis -Jak uprawiać i pielęgnować w domu?

Najbardziej popularny i poszukiwany w uprawie kwiat domowy.

Storczyk to synonim elegancji i piękna. Trudno uwierzyć, że tak piękne stworzenie można wyhodować na własnym parapecie! Jednak obecnie mamy szansę bez większego wysiłku uzyskać kwitnącą roślinę tropikalną.

Storczyk Falenopsis stał się najbardziej popularnym i poszukiwanym w uprawie kwiatem domowym. Dlaczego? Otóż jest on uważany za jedną z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących, a także bezpretensjonalnych odmian. Obecnie odmiany Falenopsis obejmują 8 gatunków epifitycznych lub litofitycznych o dużych kwiatach na długich szypułkach.

Epifity to rośliny, które nie potrzebują gleby, mogą rozwijać się wykorzystując pnie drzew jako podporę i czerpiąc wilgoć z powietrza (epifyllum, bromelie). Litofity nazywane są roślinami przystosowanymi do życia w skałach, na glebach kamienistych. Ojczyzną storczyków są głównie lasy tropikalne Azji Południowo-Wschodniej, Indii, Indonezji, Filipin, wysp Nowej Gwinei, a także górskie lasy północno-wschodniej Australii.

Kwiat Falenopsis został po raz pierwszy zidentyfikowany jako odrębny gatunek w 1895 roku przez niemieckiego botanika Carla Ludwiga Blumena. Ich kwiaty pod względem zewnętrznego podobieństwa są często porównywane z tropikalnymi motylami. Nazwa, utworzona z dwóch greckich słów „phalania” —, ma również charakterystyczną transkrypcję; „ćma” i „opsis” — “podobieństwo”.

Wszystkie odmiany Falenopsis można podzielić na dwie grupy: zwykłą, której wysokość szypułek sięga 1 metra, oraz miniaturową, tworzącą szypułkę o wysokości nie większej niż 30 cm.W domu uprawia się około 70 gatunków, z których większość jest sztucznie otrzymane hybrydy. Różnorodność odcieni to kolejna zaleta storczyków, są one zarówno gładkie, jak i różnorodne.

Storczyk Schillera (P. Schilleriana) rozwija od 3 do 5 liści z marmurkowym wzorem i szypułką do 1 metra wysokości, nosi wiele kwiatów o średnicy do 7 cm, pomalowanych na elegancki liliowo-różowy odcień. Czubek „wargi” kwiatu rozwidla się i tworzy rodzaj „rogów”. Zwykle pierwsze szypułki pojawiają się we wrześniu, a masowe kwitnienie występuje w miesiącach zimowych.


Phalaenopsis Stewart (P. stuartiana) występuje tylko na ok. Mindanao, jedna z największych wysp archipelagu filipińskiego. Ma również pstrokate liście, a jej kwiaty są prawie białe, z licznymi purpurowymi plamami na bocznych działkach. Zwykle gatunek ten cieszy się kwitnieniem przez pierwsze trzy miesiące roku – styczeń, luty i marzec.


Uroczy kwiat phalaenopsis (P. amabilis) pochodzi z Archipelagu Malajskiego, ma duże białe kwiaty z lekko żółtawą „warżką”. Gatunek ten stał się przodkiem wielu mieszańców o białych kwiatach.


Phalaenopsis Luddemann (P. lueddemanniana) charakteryzuje się przyjemnym aromatem i niezwykle głębokim odcieniem. Szczyt kwitnienia występuje z reguły w miesiącach zimowych.


Różowy Storczyk Falenopsis (P. rosea) wyróżnia się różowo-białym odcieniem płatków i kontrastową jasną „wargą”. Najmniejszy gatunek rekompensuje wielkość obfitością kwiatów, do 20 z nich otwiera się na jednej szypułce. W domu na Filipinach można go znaleźć wzdłuż brzegów rzek i jezior.

Kwiat konia Phalaenopsis (P. equestris) jest odpowiedni dla fanów fioletowych odcieni. Kwiaty, choć małe w porównaniu z innymi odmianami, kwitną jeden po drugim na szypułce, która stopniowo rośnie, tworząc coraz to nowe pąki.


W naturze występuje również gigantyczny phalaenopsis (P. Gigantea), który raczej nie nadaje się do wnętrz, ponieważ ma ogromne liście o długości do metra i nie mniej gigantyczną szypułkę.


Innym gatunkiem, dość rzadkim i na swój sposób wyjątkowym, jest Sander’s Phalaenopsis (P. sanderiana), nazwany na cześć niemiecko-angielskiego botanika i kolekcjonera. Ten endemit filipińskiej wyspy Mindanao jest gatunkiem chronionym i zagrożonym wyginięciem.


Ze względu na naturalne cechy storczyki wyróżniają się obfitością korzeni powietrznych. Te płaskie, srebrzyste wypustki mogą przyczepić się do każdej powierzchni, nawet do szkła! Aktywnie fotosyntetyzują w obecności światła, a czasami rozwijają się z nich nowe pędy potomne. Na krótkim pędzie wyrasta od 3 do 8 owalnych, szerokich liści ułożonych w dwóch przeciwległych rzędach.

Instrukcja konserwacji
Choć storczyki uchodzą za kapryśne i tylko doświadczeni hodowcy podejmują się ich rozmnażania, gatunki phalenopsis nie wymagają dużego nakładu pracy i dobrze rosną w pomieszczeniach. Jakich warunków potrzebują, powie strona flowery-blog.ru.

Temperatura i oświetlenie
Jednym z kluczowych aspektów uprawy jest wybór miejsca. Storczyk Falenopsis jest ciepłolubną rośliną o letniej temperaturze dziennej 23-29 stopni, która powinna spaść do 18-22 stopni w nocy. Minimalna temperatura zimowa nie powinna spaść poniżej 17-18 stopni.

Równie ważne jest oświetlenie, które decyduje o regularności kwitnienia. Tak więc storczyki wymagają umiarkowanego oświetlenia. Jak zmierzyć poziom oświetlenia? Najlepszym wyborem jest umiarkowane światło, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne może powodować oparzenia liści. Ponieważ naturalne siedliska są jaśniejsze zimą niż latem, zaleca się dodatkowe oświetlenie w porze ciemnej. Jeśli źródło światła znajduje się z boku, roślina może po nie sięgnąć. Aby uniknąć zniekształceń, możesz okresowo obracać doniczkę w różnych kierunkach (ale nie podczas kwitnienia).

Zakup storczyka
Kwitnące phalaenopsis i ich hybrydy można kupić w sklepach lub od amatorskich hodowców kwiatów. Rośliny powinny mieć dobrze rozwinięte pędy o mięsistych, zdrowych liściach i korzeniach, najlepiej z rozwijającym się młodym liściem na końcu pędu.

Podlewanie i nawilżanie
Podlewanie storczyka najwygodniej wykonać przez zanurzenie lub umieszczenie doniczki w pojemniku i nalewanie wody z góry tak, aby nadmiar wilgoci wydostawał się otworami drenażowymi. Storczyki preferują wysoką wilgotność względną i równomierne obfite podlewanie przez cały rok. Jak określić potrzebę podlewania?


Jeśli na bokach doniczki występuje kondensacja, podlewaj wcześniej.
Jeśli korzenie są jasnozielone, oznacza to, że są pełne, ale jeśli stają się jasne, są spragnione.
Z czasem można nauczyć się określać zapotrzebowanie na wodę po masie doniczki, ponieważ suchość górnych partii podłoża wcale nie jest wyznacznikiem, natomiast wnętrze kory może być mokre.


Nawozy i suplementy
W naturze storczyki przystosowały się do pobierania wszystkich niezbędnych substancji z powietrza. W domu możesz używać gotowych mieszanek do storczyków raz na 2 tygodnie. Wyróżniają się przewagą potasu i fosforu, które przyczyniają się do kwitnienia. Mikroelementy dla roślin. Tak czy inaczej, lepiej jest użyć nawozu rozpuszczalnego w wodzie i podlać nim podłoże już zwilżone wodą. W takim przypadku dawka powinna być o połowę mniejsza niż wskazana w instrukcji. Dla wszystkich odmian phalaenopsis brak nawozu jest lepszy niż nadmiar!

Pielęgnacja Falenopsis po zakupie
Dopiero kupione rośliny najlepiej nie nawozić do końca kwitnienia w sklepie. Nie spiesz się, aby przeszczepić rekruta do nowej doniczki, niech najpierw zakwitnie. Jeśli jednak sytuacja jest krytyczna, a doniczka jest wyjątkowo mała, można zmienić pojemnik, ostrożnie przeładowując. Czasami uśpione pąki szypułek rozwijają się w wegetatywne „dzieci”, więc nie spiesz się, aby usunąć nagą szypułkę.

Rozmnażanie storczyka
Przeszczep Falenopsis będzie udany w kwietniu-maju, kiedy roślina zaczyna tworzyć nowe korzenie. Przede wszystkim musisz wybrać doniczkę dla storczyka, która idealnie powinna być przezroczysta, ponieważ korzenie epifitów aktywnie pochłaniają światło. Nowa doniczka powinna tworzyć rezerwy na wzrost, korzenie nie powinny być w niej ciasne. Jak wybrać doniczkę?

Storczyki hodowane są w domu na specjalnym podłożu w plastikowych doniczkach lub trzymane w kulturach blokowych. W naturze te „oryginały” rosną wprost na drzewach, wykorzystując wszelkiego rodzaju zagłębienia i zagłębienia. Dlatego kora, którą można kupić w wyspecjalizowanych sklepach, jest najlepszym podłożem dla storczyków. Mieszanina może zawierać duże frakcje gleby, wermikulit.

Na dnie doniczki umieść keramzyt, a następnie częściowo wypełnij korą, tworząc „podłoże” dla korzeni. Podczas sadzenia w doniczce pędy powinny być skierowane pionowo do góry, a rozeta liści powinna pozostać na zewnątrz. Usuń wszystkie suche i martwe części korzeni, posypując kawałki pokruszonym węglem drzewnym. Lepiej nie umieszczać korzeni zbyt blisko, ostrożnie wypełniając przestrzeń między nimi korą. Powierzchnię można pokryć torfowcem, aby wilgoć odparowywała wolniej. Po przeszczepie lepiej trzymać phalaenopsis suchy przez 3-5 dni, aby „rany” na korzeniach miały czas się zagoić.

Przesadzamy phalaenopsis po zakupie: instrukcje krok po kroku.



Phalaenopsis rozmnaża się również wiosną. Najłatwiej jest, jeśli na szypułkach tworzą się „dzieci”, taki nowy pęd sadzi się po pojawieniu się własnego systemu korzeniowego. W przeciwnym razie możesz rozmnażać się, dzieląc krzak, przecinając go tak, aby obie połówki miały własne korzenie. Pamiętaj, aby posypać kawałki węglem drzewnym i wysuszyć na powietrzu przed sadzeniem w ziemi.

Narastające problemy?
Storczyk Phalaenopsis, który nie jest trudny w pielęgnacji w domu, jest mało podatny na choroby i rzadko cierpi na szkodniki. Problemy pojawiają się, gdy treść jest niepoprawna.

Jeśli liście orchidei żółkną…
Warto pamiętać, że proces żółknięcia jest całkowicie normalny dla każdej rośliny, jeśli ogranicza się do dolnych liści. Ale jeśli zażółcenie dotknęło młodych górnych liści, czas podejrzewać, że coś jest nie tak …

Liście mogą żółknąć z powodu nagłych zmian temperatury. Zamarznięta orchidea zrzuca pąki i kwiaty, liście tracą blask i elastyczność. Ważne jest, aby znaleźć miejsce dla ciepłolubnej rośliny o stabilnej temperaturze i oświetleniu. Jasne światło słoneczne pozostawia również oparzenia na liściach i psuje efekt dekoracyjny.

Jeśli korzenie Phalaenopsis zmieniły kolor…
Wszelkie dolegliwości dotyczą przede wszystkim systemu korzeniowego, a dopiero potem stają się zauważalne na liściach. Wszystkie odmiany phalaenopsis mają gęste, jasnozielone korzenie. Kiedy roślina potrzebuje wilgoci, korzenie bledną, aw ciężkich warunkach suszy stają się szare i miękkie. Przeciwnie, ciemne korzenie mówią o nadmiarze wilgoci, co więcej, długotrwałym i systematycznym. Brązowe, surowe w dotyku korzenie należy usunąć, a zalaną roślinę zaleca się przesadzić na nowe podłoże i dostosować reżim podlewania.

Jeśli na liściach storczyka pojawią się plamy
W niesprzyjających warunkach (z silnym spadkiem temperatury lub podlewaniem) system pędów wierzchołkowych może gnić, a dolne liście żółkną i opadają. Zbyt wysoka temperatura z dużą ilością wilgoci może wywołać pojawienie się zgnilizny bakteryjnej. Ogólnie rzecz biorąc, obfitość wilgoci i nadmierne opryskiwanie najczęściej powoduje różnego rodzaju choroby bakteryjne i grzybicze. Spośród szkodników najbardziej niebezpieczny wełnowiec i przędziorek. Szkodniki kwiatowe: znaki i zdjęcia.

Jeśli Falenopsis nie zakwitnie…
Przyczyną może być zły wybór lokalizacji, a także niewłaściwa opieka w okresie odpoczynku. Po pierwsze, nie należy bezmyślnie nawozić epifitu. Nadmiar pierwiastków śladowych, zwłaszcza azotu, powoduje aktywny wzrost liści i niekorzystnie wpływa na kwitnienie. Po drugie, należy wziąć pod uwagę znaczenie różnicy temperatur w dzień iw nocy o co najmniej 3-5 stopni. Po trzecie, w ciemnym okresie roku wymagane jest dodatkowe oświetlenie, aby procesy się nie zatrzymały.

Jeśli przy zachowaniu wszystkich zasad pielęgnacji Twoja tropikalna piękność stanowczo odmawia wypuszczenia szypułki, możesz ją lekko potrząsnąć. Stopniowo obniżaj temperaturę do 18 stopni, zmniejszając podlewanie, utrzymując stabilny poziom światła. W chłodnym i przy słabym podlewaniu należy zachować „kapryśność” przez około 1-1,5 miesiąca, a następnie stopniowo wycofywać się ze spoczynku. W wyniku takich manipulacji orchidea powinna uwolnić szypułkę.

Total
0
Shares
Prev
Epiphyllum – Jak dbać i rozmnażać